Villa Rossmann

Stojąca w sąsiedztwie kościoła kamienica nr 53 z końca XIX wieku wyróżnia się wśród mieszkalnej zabudowy Domanic swoim miejskim charakterem oraz bogatą dekoracją. Na kartach pocztowych z początku XX wieku nazywana jest Villą Rossmann, od nazwiska ówczesnego właściciela. Zwarta bryła budowli z pseudoryzalitem na głównej osi, zwieńczona attyką, otoczona była pierwotnie ozdobnym ogrodzeniem, na postumentach znajdowały się wypełnione kwiatami wazony. Fasada z głównym wejściem od strony południowej bogata jest w dekorację nawiązującą w formie do stylu barokowego i rokoka. Pierwsze piętro z dużymi salonami pełniło początkowo rolę reprezentacyjną (tzw. piano nobile).

Przez wiele lat po II wojnie światowej w willi mieściły się różne instytucje, m.in. Gminna i Gromadzka Rada Narodowa oraz biblioteka gminna, na parterze miało swoje zaplecze koło gospodyń wiejskich, a na piętrze działał ośrodek zdrowia.
Dziś budynek pozbawiony części detalu, ozdobnego ogrodzenia oraz attyki stracił charakter willowy i bardziej przypomina kamienicę. Nad trójkątnym naczółkiem okna drugiego piętra można jeszcze dzisiaj odczytać fragment niemieckiego napisu, który głosił: Witaj, niech szczęście (do domu) wejdzie wraz z Tobą.

Sfinansowano w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego Stowarzyszenia „Slężanie-Lokalna Grupa Działania”

© 2020 Domanice